Gravel velosipēdi strauji pārņem pasauli, un es vēlējos piedalīties šajā akcijā. Tomēr, ņemot vērā to, ka būtībā visa pasaule cenšas iegādāties grants velosipēdu, krājumi ir nepietiekami. Tas lika man aizdomāties: “Vai jūs varat pārveidot šosejas velosipēdu par grants velosipēdu?”.
Vai izlaist jauna velosipēda pasūtīšanu un izveidot sev šādu velosipēdu? Izrādās, ka var, un nepieciešamie soļi nav ne sarežģīti, ne dārgi!
Pārveidojot šosejas velosipēdu par grants velosipēdu, būs jānomaina riepas, riteņi, pārnesumi un jāveic dažas nelielas izmaiņas, lai panāktu pareizo braukšanas pozīciju braukšanai pa grants segumu.
Tā nebūs pilnīga pārveide, taču tā sniegs vēlamos rezultātus, lai jūs varētu izbaudīt iespēju braukt bezceļa apstākļos, kad to vēlaties.
Riepas
Pārveidojot šosejas velosipēdu par grants velosipēdu, riepas būs jūsu vissvarīgākais uzlabojums.
Riepu nomaiņa no slidenām šosejas riepām uz biezākām, saķeri mīlošākām riepām nodrošinās jums tik ļoti vēlamo papildu saķeri, kā arī pasargās jūs no caurduršanas.
Domājot par to, kāda veida riepas izmantosiet, jums būs jādomā par to, kāda veida braukšanu pa grants segumu jūs gatavojaties veikt. Vēlaties pavadīt laiku labi izmantotās veloceliņu takās, meža takās un līdzīgās vietās? Tad jums būtu jāatrod, ka lielās biezās slīdošās riepas būs ideāli piemērotas sausos apstākļos.
Ja jums vairāk piestāv raupjāka grants un meža takas, tad jums būs nepieciešamas citas riepas. Izvēloties platākas riepas ar agresīvāku protektoru, jūs iegūsiet vajadzīgo saķeri un kontroli.
Standarta grants velosipēdiem bieži vien ir 40 mm vai platākas riepas – kaut ko tādu uz šosejas velosipēda jūs diez vai dabūsiet! Sacīkšu šosejas velosipēdiem ir paredzētas aptuveni 25-28 mm riepas. Izturības riepas ir nedaudz platākas, parasti līdz aptuveni 35 mm, un velokrosa riepas ir aptuveni 40 mm platas.
Ja plānojat braukt pa nelīdzenu grants segumu, minimālais platums ir 33 mm. Tas nodrošinās jums vajadzīgo (un vēlamo!) komfortu un kontroli. Tāpat kā ar ceļa riepām, arī grants riepām ir daudz šķirņu, tāpēc ir svarīgi izvēlēties piemērotāko riepu apstākļiem.
Var gadīties, ka atkarībā no jūsu šosejas velosipēda jums ir ierobežots riepu klīrenss, tāpēc viens no risinājumiem ir uzstādīt velokrosa riepas. Tas nodrošinās jums lielāku platumu – aptuveni 33 mm. Tām ir arī pieejams plašs protektora raksta klāsts, tāpēc parasti var atrast tādu, kas atbilst jūsu braukšanas stilam.
Riteņi
Braukšana pa grants segumu bieži vien ir smagāka riteņiem nekā braukšana pa ceļiem, tāpēc ir vērts apsvērt iespēju nomainīt riteņus pret izturīgākiem.
Protams, daudzi cilvēki izmanto oglekļa šķiedras riteņus riteņiem braukšanai pa grants segumu, taču ieguldījums alumīnija riteņos varētu būt labs risinājums. Tas nozīmē, ka jūs varēsiet nobraukt pa grants celiņu, īpaši neuztraucoties par to sabojāšanu.
Viena lieta, kas jāpatur prātā, ir loka platums. Jums būs jānodrošina, lai platāka riepa tiktu pietiekami atbalstīta, izmantojot atbilstoša platuma loka riteņus.
Plašāka loka trūkums ir tas, ka riepa var izrādīties platāka par sānu malas izmēriem. Tikai pārliecinieties, ka starp rāmi un riepu ir pietiekami liela atstarpe. Vajadzīgais klīrenss būs atkarīgs no braukšanas veida un no tā, cik dubļainas būs takas.
Viens no veidiem, kā palielināt riepu klīrensu, ir izvēlēties mazāka izmēra riteņus. Vispārīgi runājot, šosejas velosipēdiem ir 700c riteņi. Tomēr aizvien biežāk grants velosipēdi ir konstruēti tā, lai būtu saderīgi ar 650b izmēra riteņiem.
To milzīgs pluss ir tas, ka jūs varat izmantot lielāka tilpuma riepas, kas nodrošinās jums lielāku komfortu un palielinās saķeri, bet uzstādījums nebūs lielāks par 700c.
Šobrīd var šķist, ka doties pa šo ceļu nav nekāds risinājums, tāpēc ļaujiet man mest kaķi starp baložiem!
Ceļu velosipēdi nav paredzēti mazāka izmēra riteņiem, un tas var radīt dažas problēmas ar savietojamību. Viens no šķēršļiem, ko ir grūti pārvarēt, ir ietekme uz velosipēda ģeometriju, jo, samazinot riteņa izmērus, samazināsies apakšējā kronšteina augstums.
Caurumi ir sāpīgi. Braucot pa grants segumu, neizbēgami palielināsies iespēja, ka tiks sasists riepa, tāpēc es ieteiktu pāriet uz bezkameru aprīkojumu (es ar savu riteņu braucu pat pa ceļu, un tas ir uzlabojis komfortu).
Saskares punkti
Grants velosipēdu stūres ir vairāk izliektas uz leju nekā uz šosejas velosipēdiem, un tas nozīmē, ka izliekums nodrošina labāku kontroli un komfortu, braucot pa grants segumu.
Atkarībā no tā, kas jums ir piemērots, jūs varēsiet izvēlēties izliekuma leņķi, daži ir viegli, citi – diezgan ekstrēmi. Jo platāka ir atloka josla, jo lielāka ir kontrole (ja vien jūsu ķermenis to spēj izturēt!), un jums vajadzētu būt iespējai vairāk atslābināt ķermeņa augšdaļu.
Granīta velosipēdu ģeometrija ir brīvāka salīdzinājumā ar ceļu velosipēdu ģeometriju, tāpēc ir ieteicams mēģināt to atkārtot. To var izdarīt, nomainot kātu pret īsāku un/vai augstāku.
Rezultātā stūre būs tuvāk jūsu ķermenim, tāpēc jūs labāk kontrolēsiet velosipēdu – tas ir īpaši svarīgi, ja braucat pa meža takām un jums jābūt veiklākam, lai izvairītos no sadursmēm ar dabu!
Grants ir raupjāka nekā ceļi, droši vien man to nevajadzēja jums stāstīt, bet jūs varētu vēlēties veikt pasākumus, lai palielinātu savu komfortu, labs solis var būt stūres lentes nomaiņa pret tādu, kas ir vairāk polsterēta. Tas nodrošinās jums lielāku amortizāciju, kad brauksiet pa grants ceļiem.
Vēl viena lieta, ko varat darīt, ir iegādāties oglekļa šķiedras sēdekļa statni, kas būs elastīgāks un absorbēs daļu triecienu.
Pārnesumi
Uz šosejas velosipēda pārnesumi ir iestatīti lielākam ātrumam, vienmērīgai pārslēgšanai un spējai sasniegt optimālu kadenci.
Braucot ar grants velosipēdu, mērķi ir atšķirīgi, tāpēc arī pārnesumi ir atšķirīgi.
Jūs pēkšņi sastapsieties ar lieliem stāviem kāpumiem un reljefu, kas mainās jūsu acu priekšā (vai es jums to pārdodu?). Lai nodrošinātu, ka visā šajā laikā spēsiet turpināt pedāļu minšanu, grants velosipēdu pārnesumi parasti ir platāki un zemāki.
Viens no veidiem, kā pārveidot savu šosejas velosipēdu, lai tam būtu atbilstošs pārnesums, ir uzstādīt lielāku kaseti. Tas ir ātrs veids, kā palielināt pārnesumu diapazonu un iegūt zemākus pārnesumus.
Jūsu velosipēda ražotājs ir noteicis maksimālo kasetes izmēru atkarībā no aizmugurējā pārnesumkārbas. Tomēr ir daži veidi, kā to apiet, piemēram, Wolf Tooth RoadLink var ļaut izmantot lielāku kaseti.
Pastāv arī iespēja mainīt ķēdes gredzenus, lai iegūtu mazāka izmēra gredzenus, kas palielinās jūsu kāpšanas iespējas.
Ja patiešām vēlaties pilnībā pārveidot velosipēdu, varat uzstādīt savam šosejas velosipēdam ķēdes komplektu, kas paredzēts braukšanai pa grants segumu, un tas viegli nodrošinās zemākus pārnesumus.